Novosti

Politika

Pupovac: Nećemo šutjeti dok god se ne promijeni odnos prema ustaštvu

O odsustvu zajedničkog komemoriranja treba pitati predsjednicu, premijera i one koji su odgovorni za provođenje Ustava. Zašto se tolerira ustaški pozdrav koji je neustavnim proglasio i Ustavni sud, upitao je Milorad Pupovac na komemoraciji u Jasenovcu

U organizaciji Srpskog narodnog vijeća (SNV) i Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA RH) na području Spomen-područja Jasenovac održana je komemoracija u znak sjećanja na žrtve tog kompleksa ustaških logora, ali i na učesnike proboja koji je izvršen 22. aprila 1941. Nakon što je duga kolona učesnika, kojih je po nekim procjenama bilo preko 3000, stigla do spomenika Bogdana Bogdanovića, održan je pravoslavni pomen žrtvama, kao i kulturni program u kojem su učestvovali zbor židovske općine Lira, glumica Lucija Šerbedžija i učenik Nikola Didulica.

Komemoraciji SNV-a i SABA-e, organizacija koju treću godinu zaredom bojkotiraju onu državnu, a koja će se održati u nedjelju 22. aprila, prisustvovali su brojni političari, uključujući potpredsjednika Sabora Sinišu Hajdaša Dončića i ostale članove SDP-a na čelu s Davorom Bernardićem, zastupnike nacionalnih manjina, ambasadore i diplomatske predstavnike desetak zemalja. Zbog zdravstvenih razloga među njima nije mogao biti Furio Radin, potpredsjednik Hrvatskog sabora i predstavnik talijanske manjine. ‘Nadam se da će svaki simbol ustaške države iz Hrvatske nestati za sva vremena’, napisao je Radin u poruci koja je pročitana pred okupljenima.

Dobrila Kukolj, predsjednica banjalučkog udruženja logoraša, izrazila je žaljenje zbog podjela i odvojenih komemoracija. Iskazala je zahvalnost humanitarki Diani Budisavljević zbog spašavanja brojne djece tokom Drugog svjetskog rata koju su ustaše namjeravale ubiti.

- Molim i želim da se više nikada i nigdje ne dogodi rat, da nema dječjih logora i da današnja mlada generacija živi u miru - rekla je Dobrila Kukolj.

Na podjele koje vladaju u hrvatskom društvu ukazao je Franjo Habulin, predsjednik SABA-e.

- Hrvatska je podijeljena zato što kroz posljednja gotovo tri desetljeća radikalna, otvoreno proustaška desnica nameće iskrivljeni pogled na prošlost, natura nam interpretaciju prošlosti koja naprosto ne odgovara onome što se dogodilo, želi nas prisiliti da prihvatimo laž umjesto istine - rekao je Habulin i konstatirao da se aktualna vlast toj plimi historijskog revizionizma ne odupire, odnosno da se u najmanju ruku ne odupire onako kako bi trebala.

- Ne želimo sudjelovati ni u takvom selektivnom prilazu povijesti, niti u njezinom politiziranju na najgori mogući način – podilaženjem onima za koje je zločinačka ustaška tvorevina i danas ona hrvatska država u koju se treba zaklinjati. Nismo sudjelovali ni proteklih godina i nećemo tako dugo, dok Hrvatska, jednom za svagda, ne zauzme jasno, decidirano i nepromjenjivo stanovište prema nacizmu, fašizmu, ustaštvu i njihovim današnjim poklonicima i dok jedan od temeljnih kamena državne politike, bez obzira na to koja stranka bila na vlasti, ne bude, na činjenicama zasnovana, nedvojbena i neporeciva osuda naci-fašizma i ustaštva - rekao je Habulin.

Milorad Pupovac, predsjednik SNV-a, ukazao je na loš postav jasenovačkog muzeja i zatim podsjetio da su u aprilu 1941. ustaše ubili 200-ak Srba u Gudovcu, 500 u Veljunu i preko 300 u Glini, formirali logore Danica, Jadovno i Pag, a kasnije i Jasenovac.

- Ustaše nisu imali potrebu ni za ustavom, ni za skupštinom, niti za provjerom volje naroda, jer im je netko dao blagoslov i jer su mislili da je to njihovo poslanje za državu koju su planirali od Boga. Još uvijek čekamo one koji o tome trebaju reći svoju riječ, a nisu je rekli - kazao je i izrazio žaljenje što SNV, SABA i židovska zajednica ni ove godine nisu komemorirali žrtve jasenovačkog logora zajedno s državnim vrhom.

- Nismo uspjeli jer 15-20 kilometara odavde nije maknuta ploča s ustaškim pozdravom, a postavljena je u neposrednoj blizini razrušenog spomenika palim borcima koji su u Drugome svjetskom ratu oslobodili ovo područje. Istovremeno, spomenici antifašistima se uklanjaju, a u Hrvatskoj ustaški zločinci imaju ulice i trgove. Zato ustaški pozdrav ‘Za dom spremni’ nigdje ne treba biti, a još manje se treba dopustiti da se ruše spomenici boraca za slobodu, boraca za ravnopravnost naroda, boraca protiv zločinačkog kvislinškog režima kakav je bio ustaški režim u Hrvatskoj. Za te borce mjesta nema, njihovo donošenje slobode se ne spominje, ali se spominje one koji su slobodu našli na nekom drugom mjestu - rekao je Pupovac, referirajući se na izbjegle pripadnike ustaškog pokreta i njihove potomke s kojima se nedavno u Argentini susrela predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

- Proći će svako vrijeme neslobode i doći će vrijeme slobode, a o odsustvu zajedničkog komemoriranja treba pitati predsjednicu, premijera i one koji su odgovorni za provođenje Ustava. Zašto se tolerira ustaški pozdrav koji je neustavnim proglasio i Ustavni sud, i to bez iznimke? Dok se sadašnji odnos ne promijeni, nećemo šutjeti - zaključio je Pupovac.

U koloni sjećanja su bili i preživjeli logoraši. Slavko Milanović iz beogradskog udruženja logoraša, koji je kao šestogodišnjak doveden s Kozare u Jasenovac, u izjavi za Novosti je izrazi žalost zbog odvojenih komemoracija.

- Podelila nas je nesretna ideologija i žao mi je što je do toga došlo, ali je nužno da se promeni sadašnja politika zaborava - rekao je Milanović.

Ivan Fumić, istaknuti član SABA-e koji je dio rata proveo u logorima u Banjici i Zemunu, rekao nam je da je ‘za tri kolone kriva peta kolona’.

- Peta kolona su oni koji negiraju jasenovačke žrtve, katolički biskupi koji stalno podgrijavaju retoriku podjele među ljudima, dok dio svećenstva sustavno negira žrtve logora. Zahvaljujući Saboru, koji je pokrovitelj komemoracije na Bleiburgu, ali ne i Dana pobjede nad fašizmom, ispada da Hrvatska podržava poraženu kvislinšku vojsku, a ne pobjedničku koja je sa saveznicima pobijedila fašizam - zaključio je Fumić.

Svoje utiske s novinarima je podijelio i Davor Bernardić.

- Mi u SDP-u uvijek ćemo podsjećati kakav je zločin ovdje počinjen i nikad nećemo dijeliti hrvatsko društvo jer su za nas svi ljudi jednaki. Moja poruka svim nazadnjačkim i destruktivnim snagama koje pokušavaju podijeliti naše društvo i koje nam govore kako je ustaški pozdrav ‘Za dom spremni’ u redu koristiti u pojedinim prilikama i koje veličaju poražene ideologije jest ta da im to neće proći jer je Hrvatska, kao i moderna Europa, izgrađena na temeljima antifašizma - poručio je predsjednik SDP-a.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više