Novosti

Kronika

Profesorka savetuje srpski

Kancelarija školske nadzornice – savetnice za srpski jezik Jadranke Radošević otvorena je u Belom Manastiru

Qgmlpfdlqyzbrpbaso4rcoknxcb

Jadranka Radošević, savetnica za srpski jezik  

Odlukom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a na predlog Zajedničkog veća opština iz Vukovara i Odbora za obrazovanje kojeg čine direktori škola i voditelji nastave iz škola u kojima se izvodi nastava na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, od 01. marta profesorica Jadranka Radošević iz Belog Manastira izabrana je na pola radnog vremena za školsku nadzornicu – savetnicu za srpski jezik u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.

Nakon što se u Prvoj srednjoj školi u Belom Manastiru školske 2004/2005. godine ni jedan učenik srpske nacionalnosti nije upisao u srpsko odelenje i nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, profesorica Radošević postala je tehnološki višak. Poslednjih dvanaest godina zaposlena je u Srednjoj školi Dalj u Dalju, a pet godina je i profesor – mentor. Zvanje mentora obnavlja se svakih pet godina, i važna je karika u obrazovnom sistemu. Naime iako je u Hrvatskoj zakonski okvir, u kojem se učenicima pruža mogućnost učenja po A, B, i C modelu osiguran, nastava na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu godinama je, za razliku od mađarske i talijanske nacionalne manjine, rak rana jer statistike pokazuju da iz godine u godinu ćirilicu uči sve manje dece što se, osim kvalitetnijeg obrazovanja dece, neminovno odražava i na nemogućnost otvaranja novih radnih mesta za učiteljski kadar srpske zajednice.

Broj učenika u dodatnoj nastavi srpskog jezika i kulture konstantno stagnira, a kako ističu prosvetni zaposlenici, posebno je porazna činjenica da se većina učenika srpske nacionalnosti, iz raznih razloga, što opravdanih što neopravdanih, ne upisuje na taj oblik učenja materinjeg jezika i kulture. Zašto je to tako zasebna je tema, o kojoj bi se moglo pisati i u nastavcima, ali jedno je sigurno, a to je da polagano izumiranje obrazovanja na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu dugoročno ugrožava održivost srpske nacionalne manjine na područjima u kojima isto živi te bitno dovodi u pitanje identitet lokalne zajednice.

Upravo iz tog razloga uloga savetnice za srpski jezik u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu iznimno je značajna, a neki od najvažnijih razloga svakako su destigmatizacija učenja srpskog jezika i srpske književnosti, i javna borba protiv negativnih obeležja koja prate upise u srpska odelenja. Kancelarija školske nadzornice – savetnice za srpski jezik nalazi se u ulici Kralja Zvonimira 2 (prizemlje) u Belom Manastiru i za sve zainteresovane otvorena je ponedeljkom i sredom od 8 do 16 sati, a ponekad i po potrebi ponedeljkom u istom terminu u prostorijama Zajedničkog veća opština, Eugena Kvaternika 1, u Vukovaru.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više