Novosti

Politika

Neuspjela kuhinja

Ono što karakterizira više izbornih parlamentarnih ciklusa u Hrvatskoj jeste nastojanje političkih stranaka da preko ‘svojih’ kandidata iz manjinskih redova podebljaju broj mandata

Z7ok0euzg8avyh8vz5g8tvdttv3

(foto Željko Lukunić/PIXSELL)

Ono što karakterizira više izbornih parlamentarnih ciklusa u Hrvatskoj jeste nastojanje političkih stranaka da preko ‘svojih’ kandidata iz manjinskih redova podebljaju broj svojih mandata. Dok se kod srpske manjine ti pokušaji svode na tzv. srpske strančice ili formalno nezavisne liste, ostali manjinci uglavnom su članovi političkih stranaka, bilo prije bilo nakon izbora, ili su im barem bliski.

U SDP-u računaju na podršku zastupnika nacionalnih manjina jer, kako ističu, polovinu od ukupno osam manjinskih zastupnika čine članovi SDP-a i HNS-a. SDP-ovac je Šandor Juhas, koga od zastupničkog mandata samo formalno dijeli ponavljanje izbora na jednom biračkom mjestu u Osijeku, s obzirom na to da ispred protukandidata Roberta Jankovicsa vodi sa 50,24 naprema 49,76 posto glasova. S druge strane, Vladimir Bilek, zastupnik Čeha i Slovaka i Veljko Kajtazi, zastupnik Roma i još 11 manjina, koji su to bili i u prošlom mandatu, članovi su HNS-a. Za zastupnicu ex-Yu manjina, Albanku Erminu Lekaj Prljaskaj, koja dolazi umjesto dosadašnjeg zastupnika Bošnjaka Nedžada Hodžića, kažu da je također bliska HNS-u, s kojim dosta surađuje. Zastupnik Talijana Furio Radin blizak je pak IDS-u.

Političke stranke, od HDZ-a do ORaH-a, koje su pokušale progurati svoje manjinske kandidate koji bi preuzeli mandate od dosadašnjih, pretrpjele su neuspjeh osim u slučaju Bošnjaka, čiji su glasovi bili rasuti, omogućivši time ulazak u Sabor albanskoj kandidatkinji koja je, što se manjina tiče, najveća enigma manjinskog dijela izbora. Osim nje, ostali kandidati, odnosno njihove stranke, ostali su isti kao u prošlom sazivu, jer Mirko Rašković (SDSS) ulazi umjesto Dragana Crnogorca.

To će, kako smatra zastupnik Srba Milorad Pupovac, omogućiti homogenost manjina oko podrške vladi, ali i oko ostvarenja manjinskih prava u Hrvatskoj. Tek u prošlom sazivu manjinski su zastupnici zajedno potpisali Deklaraciju o nesnošljivosti i etnocentrizmu u Hrvatskoj, istupivši protiv govora mržnje i antimanjinskih postupaka koje su, gle čuda, osim stranaka krajnje desnice promovirale baš one stranke koje su dale ‘svoje’ neuspješne kandidate za Sabor.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više