Novosti

Kronika

Kистaњe нajтрaнспaрeнтниje

Рeзултaти истрaживaњa Институтa зa jaвнe финaнциje o jaвнoj дoступнoсти прoрaчунских дoкумeнaтa

B5d4w1cse2vw9ud0k16kz474qnh

Goran Reljić, načelnik Općine Kistanje, Gordana Lipšinić gradonačelnica Ozlja i Milan Kolić, ličko-senjski župan

Transparentnost budžeta jedinica lokalne samouprave (JLS) se poboljšava u odnosu na lani, ali je stanje još uvijek nezadovoljavajuće, rečeno je 5. jula u Zagrebu na predstavljanju istraživanja transparentnosti budžeta svih 576 hrvatskih lokalnih jedinica - županija, gradova i općina i podjeli priznanja najtransparentnijima, među kojima i općini Kistanje, gradu Ozlju i Ličko-senjskoj županiji.

Prema istraživanju Instituta za javne financije koje su predstavili direktorica Katarina Ot i suradnica Mihaela Bronić, ukupna prosječna transparentnost lokalnih jedinica s prosječnom ocjenom od 1,75 u prethodnom, povećala se na 2,35 u ovom ciklusu istraživanja.

- Stanje je i dalje nezadovoljavajuće. Dok su županije vrlo transparentne s prosjekom 4,3, gradovi su to u znatno manjoj mjeri manje uz prosjek 3,05, a općine su i dalje vrlo netransparentne uz prosjek 2,04.

- Transparentnost je mjerena brojem objavljenih ključnih proračunskih dokumenata na službenim mrežnim stranicama lokalnih jedinica od novembra 2015. do marta 2016. godine: izvršenjem proračuna za 2014., polugodišnjim izvršenjem proračuna za 2015., prijedlogom proračuna za 2016., izglasanim proračunom za 2016. i proračunom za građane za 2016. Na osnovu dostupnosti ovih dokumenata, razina se može kretati od 0 do 5. U obzir su uzeti samo dokumenti koji su bili dostupni na dan pretraživanja mrežne stranice, rekla je Mihaela Bronić.

Među najtransparentnijim JLS i po količini objavljenih dokumenata i po kvaliteti web stranica, nalaze se neke s izrazito niskim ukupnim prihodima uz mali broj stanovnika, dok se neke od jedinica s najvišim ukupnim prihodima i prihodima po stanovniku u državi nalaze među najnetransparentnijima, bez ijednog objavljenog dokumenta.

Načelnik općine Kistanje Goran Reljić rekao je da se objavljivanjem dokumenata prije svega željelo demantirati pogrešne i tendenciozne informacije pojedinaca o radu općinskih vlasti, u čemu se uspjelo.

- Vidjelo se da web stranica čini općinu otvorenijom, modernijom i pristupačnijom građanima i institucijama. Ona je danas naša lokalna TV i radio, medij preko kojeg šaljemo informacije o sebi i u kontaktu smo s javnošću, rekao je Reljić. Naglasio je i da se akti objavljuju tek kad prođu nadzor zakonitosti, kao i izvrsnu suradnju s Ministarstvom financija koje općinu prati dotacijom sredstava. S obzirom da je ličko senjski župan Milan Kolić naglasio potrebu osluškivanja potreba građana, pitali smo ga koliko osluškuje potrebe općina u kojima živi više Srba.

- Prije svega, komuniciramo jednako s općinama u svim dijelovima županije. Imamo koordinacije na mjesečnoj razini, a po potrebi i češće gdje s našim razvojnim agencijama radimo na projektima, programima općina i dajemo im podršku prema EU fondovima u izgradnji komunalne i društvene infrastrukture, rekao je Kolić.

Značenje ovom skupu dali su i tehnički ministri financija i uprave Zdravko Marić i Dubravka Jurlina Alibegović koji su se također obratili skupu, kao i gradonačelnica Ozlja Gordana Lipšinić. A pravobraniteljica za informiranje Anamarija Musa naglasila je da će građani ubuduće moći odlučivati o tome što bi se financiralo iz budžeta, da li žele puteve, vrtić ili nešto treće, što je već praksa u Evropi.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više